Facebook

Czas wspomnień


To jest ten czas, czas wspomnień. Co roku o tej porze wspominamy osoby związane z klubem sportowym Nysy Kłodzko (i nie tylko).

Dziś odwiedzamy groby bliskich, palimy znicze, wspominamy. Ale dzień Wszystkich Świętych to także dzień, w którym wspominamy...

Smutek ogarnął nas w dniu 12 czerwca. Wtedy odszedł od nas były zawodnik Nysy Kłodzko, Robert Węgrzyn. Piłkarz zmagał się z chorobą nowotworową. We wrześniu skończyłby 35 lat… W Nysie ostatni raz zagrał w sezonie 2011/2012. Zdobył wtedy z MKS mistrzostwo wałbrzyskiej ligi okręgowej i tym samym wywalczył awans do IV ligi.

Niespełna miesiąc później ponieśliśmy kolejna stratę. Dość nagle odszedł od nas Krystian Stich. Z nim w składzie kłodzka koszykówka stawiała pierwsze kroki na parkietach trzeciej ligi.

Ważna postacią dla kłodzkiego klubu jak i kłodzkiego sportu, jest postać ś.p. Ryszarda Kluka. To były prezes kłodzkiego klubu, honorowy członek MKS Nysa Kłodzko, który odszedł od nas w dniu 05 maja 2013 roku. We wcześniejszych latach pożegnaliśmy także dwóch byłych piłkarzy MKS.

Kazimierz Strycharz, który występował w Nysie Kłodzko wspólnie z Waldemarem Barczewskim czy Jackiem Piwowarem jeszcze za czasów gry w IV lidze, zmarł w wieku 37 lat po ciężkiej chorobie. Odszedł Leszek Kuraś. Był zawodnikiem Nysy w latach 80-tych i 90-tych. W klubie występował także na pozycji bramkarza jego syn, Marcin Kuraś. W 2014 roku odszedł inny gracz Nysy, Mieczysław Pawłowski.

W 2013 roku odeszli również zasłużeni dla sportu w powiecie kłodzkim. Zmarł wieloletni działacz piłkarski Bolesław Laburda, związany z Klubem Sportowym Orlęta Krosnowice, piastując w nim stanowisko prezesa. Współpracował najpierw z klubami powiatu kłodzkiego i ząbkowickiego jako pełniący funkcję prezesa Podokręgu Piłki Nożnej w Kłodzku, a następnie jako członek zarządu Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Wałbrzychu.

Pamiętajmy także o Pawle Frączyku, który był kierownikiem pierwszej drużyny. Nie zapominajmy o Józefie Urbanowiczu, trenerze Nysy Kłodzko w rundzie wiosennej sezonu 2002/2003, gdy kłodzka drużyna występowała w IV lidze.

Nie tak dawno, bo 18 października pożegnaliśmy w wieku 83 lat wieloletniego, zasłużonego działacza i sędziego piłkarskiego. Odszedł od nas pan Roman Ziemba.

Zapalmy świeczkę za wszystkie osoby, których z nami już nie ma, a w lokalnym środowisku byli znani ze swojej pracy, posługi, twórczości i działalności społecznej.