Facebook

Koronawirus w piłce. Co z rozgrywkami?


> Start rundy wiosennej opóźniony

> Odpowiedzialność klubów
> Co z meczami?

W ten weekend (14-15.03) miały wystartować mecze na czwartoligowym poziomie. Tydzień później pierwsze wiosenne spotkania miały rozegrać zespoły w ligach okręgowych oraz A-klasach. Podopieczni Arkadiusza Albrechta na własnym boisku mieli podjąć Wenus Nowice.

Jednak Dolnośląski Związek Piłki Nożnej ze względów bezpieczeństwa uczestniczących drużyn w rozgrywkach prowadzonym przez DolZPN, przełożył datę rozpoczęcia rundy wiosennej na 28-29.03. Terminarz nierozegranych spotkań zostanie opublikowana w serwisie Extranet przez Komisję ds. Rozgrywek. W związku z sytuacją epidemiologiczną DolZPN rekomenduje również, aby nie organizować meczów sparingowych.

Czemu związek nakaz odwołanie nawet meczów w najniższych klasach rozgrywkowych? - Taka sytuacja ma uchronić kluby przed odpowiedzialnością, która by na nich spoczęła w związku z organizacją zawodów – informuje DZPN, który jednocześnie zapytał eksperta, co grozi klubom w przypadku, gdyby faktycznie doszło do zarażenia koronawirusem na meczu piłki nożnej w niższych klasach rozgrywkowych.

– Generalnie należy pamiętać, że klub będący organizatorem meczu odpowiada za jego uczestników niezależnie od tego, czy dane wydarzenie jest imprezą masową, czy też nie. W przypadku zarażenia któregoś z uczestników to klub może być pociągnięty do odpowiedzialności cywilnej. Przyjmując hipotetycznie, że podczas meczu określona osoba zachoruje na koronawirusa, sąd będzie badał, czy organizator dochował tzw. „należytej staranności” tj. czy mógł przewidzieć, że organizując taki mecz, może on spowodować rozprzestrzenianie się tej choroby – mówi dr r.pr. Mateusz Dróżdż, który specjalizuje się w ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych.

Kiedy więc możemy zobaczyć w akcji piłkarzy Nysy? Jeśli sytuacja w kraju poprawi się, to rundę wiosenną kłodzczanie wznowią 28 marca pojedynkiem w Witkowie z tamtejszym Gromem. Z kolei mecz z Venusem zostanie rozegrany w środku tygodnia pod koniec sezonu. Sytuacja jest jednak dynamiczna i wydaje się, że start może ponownie zostać opóźniony i tych spotkań w środku tygodnia..

Z kolei w czwartek (12.03.) ma odbyć się nadzwyczajne posiedzenie zarządu PZPN. Podczas niego mogą również zapaść kluczowe decyzji co do rozgrywek na różnych szczeblach.