Facebook

Co z awansami i spadkami?


Obecnie wszyscy piłkarze, trenerzy i kibice czekają, czy uda się w tym sezonie rozpocząć rundę wiosenną. To optymistyczna prognoza. Z kolei czarny scenariusz zakłada, że runda wiosenna w ogóle się nie odbędzie. Co to oznacza dla rozgrywek? Co z awansami i spadkami?
 

Obecnie rozgrywki od III ligi do B klasy zostały odwołane co najmniej do 29 marca. W sytuacji, gdy nie będzie możliwości rozgrywania meczów, rozgrywki mogą zostać zakończone pomimo nierozegrania wszystkich zaplanowanych kolejek. O kolejności drużyn w końcowej tabeli rozgrywek sezonu 2019/2020 będzie decydowała kolejność drużyn w tabeli po ostatniej rozegranej kolejce rozgrywek.

Co to oznacza? Tabele po rundzie jesiennej będą uznane za końcowe. W komfortowej sytuacji są drużyny, które zajmują miejsca premiowane awansem. Wśród nich jest Nysa Kłodzko, która aktualnie jest liderem wałbrzyskiej ligi okręgowej. Najbardziej poszkodowane byłyby drużyny, które miały walczyć o utrzymanie. Jak przedstawia się sytuacja jeśli chodzi o  rozgrywki z "naszymi" klubami?

O spadkach z poszczególnych lig, decydują nie tylko zapisy zawarte w regulaminie rozgrywek. Równie ważna jest ilość drużyn spadających z II ligi do III ligi. Obecnie z II ligi do 3. grupy III ligi spada Skra Częstochowa. Do II ligi awansuje mistrz trzeciej grupy III ligi, który obecnie jest Śląsk II Wrocław.

Jak zauważa portal dolfutbol.pl, ciekawa jest sytuacja w czwartej lidze. Obecnie liderzy obu grup IV ligi – Apis Jędrzychowice na zachodzie i Polonia-Stal Świdnica na wschodzie – mają po 37 punktów po szesnastu meczach. Lepszy stosunek bramek (56:14 do 33:9) ma Apis i wygląda na to, że – jeśli spełniłby wymogi licencyjne – awansowałby do III ligi. - Ze swojej strony mogę powiedzieć, że jeśli w taki sposób mielibyśmy uzyskać awans do III ligi (pojawiły się takie informacje), to z niego zrezygnujemy. Interesuje nas tylko promocja wywalczona w sportowej walce, inny sposób byłby nie fair wobec naszych rywali - mówi dla portalu jg24.pl, trener Apisu Jędrzychowice, Gerard Jurewicz. 

Z IV ligi natomiast (z każdej grupy) do klasy okręgowej przynależnej terytorialnie spadną cztery zespoły, które na koniec sezonu 2019/20 zajmą odpowiednio 16, 15, 14, 13. miejsce w końcowej tabeli. Niestety, powyższe zapisy regulaminu będą miały zastosowanie wtedy, jeśli z III ligi spadnie jeden dolnośląski zespół. Gdy spadną dwa, z jednej z grup IV ligi zdegradowanych zostanie pięć ekip.

Obecnie na miejscach dwunastych w obu grupach jest Orla Wąsosz i Orzeł Ząbkowice Śląskie. Co ciekawe obie ekipy mają po 16 punktów. Normalnie musiałby zagrać baraż o utrzymanie się. Nie będzie to możliwe, a lepszy bilans bramek ma Orzeł i to on utrzymałby się w IV lidze.

Jeśli chodzi o grupę wschodnią, która nas interesuje, to nie na miejscach spadkowych jest: Polonia Trzebnica, Orzeł Prusice, Pogoń Pieszyce i LKS Bystrzyca Górna. Te dwie ostatnie trafiłby do wałbrzyskiej ligi okręgowej. Awans do IV ligi uzyskają drużyny z 1. i 2. miejsca w każdej z okręgówek. Liderem jest Nysa Kłodzko, a drugim zespołem byłby Orzeł Lubawka. Kto opuściłby jej szeregi? Płomień Makowice, Skałki Stolec i wycofana w trakcie rundy jesiennej Victoria Tuszyn (spadek do klasy B).

Do okręgówki awansują mistrzowie A-klas. W grupie pierwszej lideruje Victoria Świebodzice, w drugiej Cukrownik/Polonia Pszenno, a w trzeciej Słowianin Wolibórz. Te klasy rozgrywkowe opuściłoby po dwie najniższej sklasyfikowane ekipy: Górnik Boguszów-Gorce, Unia Jaroszów (grupa I), Ślęża Ciepłowody, GLKS Kamiennik (grupa II), Zjednoczeni Ścinawka Średnia oraz wycofane w trakcie rundy Odrodzenie Szalejów Dolny (grupa III).

To koniec zobaczmy, kto zajmuje pierwsze miejsca w poszczególnych grupach B-klasy. Liderem w grupie pierwszej jest Podgórze Wałbrzych, które o punkt wyprzedza Zielonych Mokrzeszów. W grupie drugiej przewodzi w stawce zespół Zryw Gola Świdnica, w trzeciej lideruje Victoria Dębowiec, a w ostatniej Cis Brzeźnica.    

A jakie zdania w tym temacie mają trenerzy czy zawodnicy klubów z naszego regionu? Zbieramy opinie i niebawem opublikujemy je na naszym portalu.