Facebook

ANALIZA: Awanse bez spadków


Tłok w czwartej lidze, duża ilość spadkowiczów okręgówka bez zmian - jak wyglądałby sezon, gdyby przeforsowano pomysł z awansami, ale bez spadków?

Im dłużej trwa przerwa w rozgrywkach spowodowana koronawirusem, tym nadzieje na wznowienie rozgrywek są coraz mniejsze. W sondzie przeprowadzonej na naszym fanpage większość opowiada się za wariantem zakończenia rozgrywek wraz z zachowaniem tabel po rundzie jesiennej. Z kolei z konsultacji przeprowadzonych przez Śląski Związki Piłki Nożnej wynika, iż większość drużyn z jego okręgu przychyla się do wariantu zakończenia rozgrywek z awansami, ale bez spadków. I taki też model ma być rekomendowany wśród pozostałych związków.

W tej sytuacji, przy samych drużynach awansujących, jak wyglądałaby rozgrywki w naszym regionie?
W trzeciej lidze mielibyśmy osiemnaście zespołów, z czego sześć z województwa dolnośląskiego (Ślęza Wrocław, Foto-Higiena Gać, Miedź II Legnica, Zagłębie II Lubin, Piast Żmigród oraz Apis Jędrzychowice lub Polonia-Stal Świdnica).

Tłok zrobiłby się na czwartoligowym poziomie, gdzie w sezonie 2020/2021 znalazłaby się Nysa Kłodzko. Przyjmując, że awansuje jedna ekipa do wyższej ligi, a awans z lig okręgowych uzyska osiem beniaminków, to czwarta liga liczyłaby nieparzystą ilość 39. zespołów (!).

Jak wyglądałby podział grup? Zdaniem portalu dolfutol.pl tak:

IV liga – grupa zachodnia:
1. Apis Jędrzychowice
2. AKS Strzegom
3. Karkonosze Jelenia Góra
4. Chrobry II Głogów
5. Odra Ścinawa
6. Sparta Grębocice
7. Sparta Rudna
8. Górnik Złotoryja
9. Orkan Szczedrzykowice
10. KS Legnickie Pole
11. Kuźnia Jawor
12. Orla Wąsosz
13. Lotnik Jeżów Sudecki
14. Gryf Gryfów Śląski
15. Stal Chocianów
16. Prochowiczanka Prochowice
17. Mewa Kunice
18. Konfeks Legnica
19. Leśnik Osiecznica
20. Victoria Ruszów

IV liga – grupa wschodnia:
1. Sokół Wielka Lipa
2. Bielawianka Bielawa
3. Sokół Marcinkowice
4. Unia Bardo
5. Piast Nowa Ruda
6. Moto Jelcz Oława
7. Piast Żerniki
8. Lechia Dzierżoniów
9. GKS Mirków/Długołęka
10. Wiwa Goszcz
11. Orzeł Ząbkowice Śląskie
12. Polonia Trzebnica
13. Orzeł Prusice
14. Pogoń Pieszyce
15. LKS Bystrzyca Górna
16. MKS Nysa Kłodzko
17. Orzeł Lubawka
18. MKP Wołów
19. Mechanik Brzezina

Nysa miałaby do rozegrania łącznie 36. kolejek, czyli o sześć więcej niż obecnie. Zakładając, że po sezonie związek chciałby wrócić do obecnej formuły, czyli grup liczących po szesnaście klubów, to z rozgrywkami musiałoby się pożegnać dziewięć drużyn (z drugiej grupy byłoby to liczba dziesięciu zespołów). Ta ilość mogłaby się zwiększyć, gdyby z trzeciej ligi spadał więcej niż jeden dolnośląski zespół.

Trafne pytanie zadał cytowany już przez nas portal Dolfutbol.pl: Czy byłoby to w ogóle możliwe logistycznie i organizacyjnie (finansowo)? Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że już dziś nawet na tym poziomie rozgrywkowym kluby borykają się z problemami finansowymi i kadrowymi.

Z kolei wałbrzyska liga okręgowa nadal liczyłaby szesnaście drużyn (jedynie stan okręgówki wrocławskiej zwiększyłby się do 18. ekip). W miejsce awansujących do czwartej ligi drużyn Nysy i Orła oraz wycofanej w trakcie rundy jesiennej Victorii Tuszyn, z A-klasy awansowałaby Victoria Świebodzice (grupa I), Cukrownik/Polonia Pszenno (grupa II) oraz Słowianin Wolibórz (grupa III).

Wałbrzyska Klasa Okręgowa Seniorów:
1. Grom Witków
2. Trojan Lądek-Zdrój
3. Granit Roztoka
4. Zjednoczeni Żarów
5. Wenus Nowice
6. Zdrój Jedlina-Zdrój
7. Karolina Jaworzyna Śląska
8. Włókniarz Kudowa-Zdrój
9. Kryształ Stronie Śląskie
10. Zamek Kamieniec Ząbkowicki
11. Sparta Ziębice
12. Płomień Makowice
13. Skałki Stolec
14. Victoria Świebodzice
15. Cukrownik/Polonia Pszenno
16. Słowianin Wolibórz

- W tym tygodniu zarząd PZPN spotyka się na wideokonferencji. Porozmawiamy o tym co dalej z rozgrywkami – poinformował w poniedziałek, sternik DZPN Wrocław, Andrzej Padewski. Może wtedy uda się wypracować jakąś koncepcję w przypadku braku możliwości wznowienia obecnego sezonu.