Facebook

Koronawirus coraz bliżej futbolu


Nasi południowi sąsiedzi zawiesili rozgrywki piłkarskie. Czy koronawirus może po raz kolejny storpedować lokalny futbol? Na razie podjęto decyzję związaną z kibicami. A co mówi regulamin w przypadku przerwania i niewznowienia rozgrywek? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Jak na razie w Czechach rozgrywki regionalne zawieszone do 3 listopada. W tym czasie nie mogą być rozgrywane żadne mecze, a treningi mogą być prowadzone tylko w grupach do sześciu osób, które muszą być od siebie trwale oddzielone. Oczywiście w ostrym reżimie sanitarnym, z wyłączeniem korzystania z szatni czy łazienek.

Na dany moment Dolnośląski Związek Piłki Nożnej nie przewiduje na razie żadnych działań w tym kierunku. Jak napisał na Facebooku prezes Andrzej Padewski, nie były i nie są w tym temacie prowadzone żadne rozmowy. Jednak statystyki epidemiczne w Polsce z dnia na dzień niepokojąco rosną…

Obecnie w Polsce wprowadzono obostrzenia związane z kibicami. Od 17 października wydarzenia sportowe mogą odbywać się, ale bez udziału publiczności. Tyczy się to zarówno powiatów, które są w strefie czerwonej, jak i żółtej.

A w regulaminie rozgrywek na ten sezon znalazły się odniesienia również do sytuacji związanej z pandemią, która sparaliżowała rundę wiosenną poprzedniego sezonu. W paragrafie dotyczącym spadków i awansów zapisano, że w przypadku uzyskania równej ilości punktów przez dwa zespoły lub więcej o kolejności w tabeli decyduje:

a) korzystniejsza różnica bramek we wszystkich spotkaniach z całego cyklu rozgrywek;

b) przy dalszej równości, liczba strzelonych bramek we wszystkich spotkaniach z całego cyklu rozgrywek;

c) przy dalszej równości, liczba straconych bramek we wszystkich spotkaniach z całego cyklu rozgrywek,

d) liczba zdobytych punktów w spotkaniach między tymi drużynami.

Jak widać, zupełnie w regulaminie marginalizowano znacznie meczów bezpośrednich. Ponadto zabezpieczono się na wypadek, gdyby rozgrywki nie zostały dokończone:

W sytuacji braku możliwości dokończenia rozgrywek ze względu na siły wyższe, np. ogłoszenie stanu epidemii na terenie kraju, itp. po rozegrania 50% lub więcej spotkań całego sezonu jako tabelę końcową przyjmuje się tabelę po ostatniej rozegranej kolejce, przy założeniu, iż wszystkie zaległe mecze tej i poprzednich kolejek, które nie odbyły się w terminach wcześniejszych, uznaje się za nierozegrane bez przyznawania punktów.

W przypadku rozegrania mniej niż 50% spotkań całego sezonu, wyniki wszystkich rozegranych dotychczas meczów zostaną anulowane, a kolejność drużyn w tabeli końcowej nie będzie ustalana. 

Do rozegrania połowy sezonu piłkarze potrzebują nieco ponad miesiąc. Pod koniec listopada planowo powinny kończyć się rundy jesienne w rozgrywkach czwartej ligi czy niższych ligach.